30.12.13

SINAV

       
             
             Çok klasik bir söz vardır:Hayatımız sınav.. Klasik demişken aklıma geldi.Klasik sınav,test sınavı,boşluk doldurma,doğru-yanlış vs. vs. vs. Ne kadar da çok sınav çeşidi varmış ama :/

             Daha küçücük çocukken başlar bu sınav stresi.Ortaokul yıllarında stres kapısından içeri ilk adımı atarız.Lise mi okuyacaksın? Dur bakalım ahbap! Sınava girdin mi sen?! Üniversite mi okumak istiyorsun? Öyle kolay değil bu işler! Sınav var sınavvv! Demek bitirdin ha üniversiteyi,aferin sana.İş istiyorsun demek! Bil bakalım ne var? Sınav var..


           Çalışkan bir öğrenci oldum hep..Babam zaten öğretmen,ilkokul ve ortaokulda okullarımız karşılıklıydı,mecburen çalışkandım yani :) 8.sınıftayken dershane hayatım başladı.Hafta içi okul,hafta sonu dershane.Akşamları etüt,bazı akşamlar soru çözme saatleri.''Lan'' derdim kendi kendime,''Lan,ben daha çocuğum.Dayanamıyorum bu tempoya.'' Ama kim dinler beni,sonuçta önümde kocaman bir sınav var sınaavvv! Öğretmenlerimiz her gün konuşma yapardı:''Bakın çocuklar,güzel bir liseye yerleşmeniz lazım.İyi bir gelecek için güzel okullarda okumalısınız.İyi çalışın SINAV'a!'' 


          Liseye geldim.Daha 4 koca sene vardı nasıl olsa diğer SINAV'a.Gözümü açtım kapadım.Sonra bir daha açtım ki o da ne? O koca 4 sene geçmiş gitmiş.Hadi bakalım.Al eline kalemini kitabını,kapat bilgisayarını otur da ders çalış.Hem de öyle böyle değil.Çok çalışacaksın.''Bak artık her şey bitiyor.Kazan güzel bir okul hayatın kurtulsun.İşin olsun,aşın olsun.'' diye diye çalıştırdılar yine.Tamam kabul,saç dökülmesi genlerimde var ama bu kadar da hızlı dökülmezdi :/ Bir baktım aynaya,yanlar açılmış.Peki bunun suçlusu kim? SINAV dediğini duyar gibiyim :)


         Her lise öğrencisi üniversite hayalleri kurar.Kursunlar tabii.Hatta hayal kurmakla kalmasınlar,sınava yaklaştıkça kendilerini üniversiteli gibi hissetsinler.Lisede bir edebiyat öğretmenim vardı.Çok severdim kendisini.Hep derdi ki: '' Biraz rahatlatın kendinizi.Yolda yürürken bile ben artık üniversiteliyim diyerek emin adımlarla yürüyün.O sınava giderken de girip çıkacağım hoopp bir bakmışım üniversiteliyim deyin.'' Tabi lise okuyan kardeşlerimizin hayallerindeki üniversite olgusu,'bir gitsem de yatsam artık' olarak şekilleniyor :) Yalan söylemeye gerek yok,ben de böyle düşündüm :) Ama daha gelir gelmez tokat gibi cevabı aldım:''Yatmak yok! Kalk da çalış biraz! '' Olsun.Nasıl olsa vize dönemi var,final dönemi var sonra rahatım,dedim.''B.k rahatsın!'' dedi yine aynı ses.Kalın kalın kitaplar,binlerce sayfa sınav sorumluluğu...Abartmıyorum,her bir sınav,üniversite sınavından daha da zor olmaya başladı.Hem bu kez test de değil.Sayfalarca yazmak zorundayım :/ Her sınav dönemi konu sorumluluğundan daha çok sorulan bir sorumuz vardır mesela:''Sınav nasıl olacak? Test mi,klasik mi,doğru-yanlış mı,boşluk doldurma mı?'' Ve her sınav döneminde çokça aldığımız bir cevap vardır:''Klasik! Öğrenin artık!'' E hocam böyle diyorsun da,insan bir umut soruyor işte :)


       Dahası da var..Bununla da bitmeyecek.Okul bitiyor işte,ne kaldı sanki şurda? Ama sınav biter mi? Bir iş lazım.Onun için de sınavı kazanmak lazım.


       Yazımı okuyan bir lise öğrencisi kardeşim varsa eğer,içi hemen karamsarlıkla dolmasın :) Biraz gayretle bu sınavların hepsi halledilir.Bu hayatta asla pes etmemek gerekir.Öyle birkaç tane seni deneyemeyen deneme sınavının sonucuna bakıp da kaybettiğini düşünme sakın.Şu an kimin olduğunu hatırlamadığım :) bir söz var:Kaybettiğinde değil vazgeçtiğinde yenilirsin! Ne olursa olsun sen vazgeçme.Hayat öyle bir hayat ki,seni hep tekmeler.Bir kere de elini uzatıp kaldırmaz.Sen koşarken önündeki engelleri temizlemez,üstüne üstlük sana çelme takar.''Bık artık'' der sana,''Yorul''der! Takma sen onu.Dinleme bile.Düştün mü? Kalk,koşmaya devam et.Belki biraz dizin acımıştır ama olsun,biz zaten çocukken dizimiz kanar halde koşmaya alışmadık mı? Her yanımız yara bere içinde de olsa,ne zaman oyunu yarım bıraktık ki? Bu oyunu da yarım bırakma.Şu an,''Senin tuzun kuru tabi,üniversitede okuyorsun.Böyle konuşmak sana kolay.'' diyor olabilirsin.Ben neler yaşadım da tuzumu kuruttum bir bilsen..Ama oyunda mızıkçılık yapan olmadım.Sen de olma! O zaman sen kazanırsın.İşte o zaman göğsü gere gere ''Ben kazandım.'' diyebilirsin.


       Ne demiştik? : Hayatımız sınav.. Düşeriz dedik,kalk koş dedik,hayat hep tekme atar dedik,dedik de dedik :) Bak ne çıktı ortaya? O kadar çok sınava giriyoruz ki,asıl sınavı unutuyor gibiyiz.Bizim her anımız sınav.Gerçekten de 'Hayat bir SINAV.' Dizindeki yaraya aldırmadan koşan kim varsa,bu sınavı da o kazanır.Pes etme sen ahbap :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder